Soru:
Bir GUI ve ihtiyacım olmayan diğer programlar olmadan Raspbian
Ionică Bizău
2015-08-12 15:38:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Raspbian'ı basit olduğu için seviyorum. Çalışıyor, ancak yine de aşağıdakileri sevmiyorum:

 • Bir GUI ile birlikte geliyor - Kendi pencere yöneticimi kurmak istiyorum (eğer istersem)
 • Mathematica, Wolfram, Sonic Pi, vb. Gibi programlarla birlikte gelir.

Bunları istemiyorum, özellikle microSD'm boyut değerlidir.

Aynı işlevselliği (özellikle sürücüler açısından) sunan, ancak bu tür görsel araçları içermeyen başka bir dağıtım var mı? Sadece komut satırı erişiminden memnunum.

Ayrıca, bu paketleri nasıl kaldıracağımla ilgilenirim. Raspberry PI 2 Model B'ye sahibim.

Bu bağlamda Wolfram nedir? Mathematica tarafından kullanılan programlama dili? [Wolfram Alpha] (https://en.wikipedia.org/wiki/Wolfram_Alpha)? Veya başka bir şey?
@PeterMortensen Raspbian'da herhangi bir nedenle varsayılan olarak bir canavar wolfram paketi vardır; "wolfram motoru" belki? Her neyse, toplam görüntü boyutunun yaklaşık dörtte biri, ~ 500 MB.
@goldilocks `460 MB disk alanı serbest bırakılacak` - ohoho :)
Benzer bir şey daha önce tartışıldı. Http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/5258/how-can-i-remove-the-gui-from-raspbian-debian/5272#5272 adresine bir göz atın. Salt okunur sistem istiyorsanız, http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/7101/raspberry-pi-live-boot-or-read-only-distro/19830#19830 adresine bakın.
Sekiz yanıtlar:
EDP
2015-08-12 18:11:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

X paketlerini silerek başlayabilirsiniz:

 sudo apt-get -y remove cup * sudo apt-get -y remove gnome * sudo apt-get -y remove x11-common * sudo apt-get -y autoremove 

Yukarıdakileri 4 GB kartlarımız için kullanıyorum ve bizim için iyi çalışıyor. (811 + 13.7 + 201 + 317 MB =) 1.343 GB boşa çıkar. Bununla birlikte, tam ihtiyaçlarınıza göre dikkatli olun; çok fazla paketi de silebilir. Aynı anda daha az paketi silmeyi deneyin ve uygulamalarınızın hala çalışıp çalışmadığını her seferinde kontrol edin.

IMHO, ancak bu iyi bir başlangıç.

Havnar
2015-08-12 16:46:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kendi Raspbian resminizi oluşturabilirsiniz.

Veya daha basit bir şekilde stok yükleyebilir ve ardından ihtiyacınız olmayan araçları kaldırabilirsiniz.

GUI'yi devre dışı bırakmak için ( Bunu B + modelimde hesaplama gücünü serbest bırakmak için yaptım)

 sudo raspi-config 

X-server'ı önyüklemeden sonra başlat? -> devre dışı bırakın

 sudo apt-get purge wolfram-engine 
Ve grafik tarafı nasıl kaldırılır? İhtiyacım olması durumunda, openbox'ı kuracağım (henüz kurulmamışsa).
Ardından soru "openbox'ı nasıl kurarım?" Olacaktır. Raspbian *, bazı yapılandırma ayarlarına sahip * Debian'dır (örneğin, LXDE'yi varsayılan [masaüstü ortamı] olarak kullanması (https://en.wikipedia.org/wiki/Desktop_environment)). Debian 20 yılı aşkın bir süredir ortalıkta ve çok sayıda çevrimiçi dokümantasyona sahip. [Paket yöneticisi] 'ni (https://en.wikipedia.org/wiki/Package_manager) (`apt`) nasıl kullanacağınız hakkında okuyabileceğiniz bir şeyler bulabileceğinizden eminim, böylece" Nasıl kaldırırım foo? " sonra bir saat sonra, "Şimdi çubuğu nasıl kaldırırım?".
LXDE'nin [pencere yöneticisi] (https://en.wikipedia.org/wiki/Window_manager) için openbox kullandığını unutmayın. LXDE'yi kaldırmak size ~ 100 MB tasarruf sağlayabilir. GUI yığınının temel parçası, herhangi bir masaüstü biçimi istiyorsanız ihtiyacınız olan X sunucusudur.
berto
2015-08-12 18:42:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Arch Linux, kutudan çıkar çıkmaz oldukça minimaldir. Yıllarca Debian tabanlı sistemleri kullandıktan sonra ilk defa bir Raspberry Pi üzerinde Arch'ı denedim ve bundan çok memnunum. RPi talimatları ve RPi 2 talimatları burada. Bu talimatları uyguladıktan sonra, temel yükleme yaklaşık 550 MB olur.

Kutudan çıkar çıkmaz bir ağa bağlanır ve netctl kullanarak kablosuz ağa bağlanmak oldukça kolaydır.

Paket yöneticisi, pacman ve init sistemi systemd gibi dikkate alınması gereken farklılıklar var, ancak öğrenme eğrisine çok değer.

I Özellikle hangi sürücülerin peşinde olduğunuzdan emin değilim ama yazılımı çalıştırmak için fazla sorun yaşamadım. Örneğin, GPIO'ya Python aracılığıyla erişmek bir paket kurulumudur.

Bunun yardımcı olacağını umuyoruz.

Hâlâ "uygun olma" olayını seviyorum ama benden bir olumlu oyunuz var. :)
Teşekkür ederim! :) Ve evet, haklısınız, Arch Debian tabanlı bir sistem değil. Paketleri kurmak için "apt-get" yerine "pacman" kullanırsınız.
yüklemek için özellikle `pacman -S 've arama için` pacman -Ss ' (a la apt-cache araması). Arch'ı seviyorum ama çok RTFM ekosistemi.
dhruvvyas90
2015-08-12 18:28:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

minibian kullanmaya ne dersiniz? raspbian 'ın basitleştirilmiş bir sürümüdür.

Daha önce kullandım. Görüntü boyutu yaklaşık 450 MiB'dir ve 2 Gigs'lik bir SD karta çok iyi sığar. İhtiyaç duyduğunuzda her zaman ekstra yardımcı programlar yükleyebilirsiniz.

İşte bağlantı.

Yardımcı olacağını umuyoruz.

Denedim ama dosya sistemi salt okunur ...: / Güzel bir proje, ama onu salt okunur hale getiremedim.
Sadece okunur olduğundan emin misin? Çünkü denediğimde okuyup yazabiliyordum.
İki gün önce 2GB'lık bir microsd'ye yükledim ve hızlıydı, ancak salt okunurdu. Her neyse, benden oy verin. :)
Olumlu oy için teşekkürler. :) Bu özellik listesine göre https://minibianpi.wordpress.com/features/, rootfs'nin salt okunur olarak yapılandırıldığından bahsedilmemiştir. "Rw" yapmak için bu gönderiyi takip edebilirsiniz. https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=29&t=36010. / Etc / fstab` içinde gerekli değişiklikleri yapmak için bir linux kutusuna SD kartınızı takabilirsiniz. Umarım yardımcı olur. :)
Piotr Kamoda
2015-08-12 16:09:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sahip olduğunuz Raspberry Pi sürümüne bağlıdır. Raspberry Pi 2'niz varsa, Windows 10'a (çekirdek veya IoT, takma adını unuttum) bakabilirsiniz. Yalnızca temel bir işlevle birlikte gelir, masaüstü yöneticisi yoktur (bu nedenle, DOS görünümlü bir konsol sisteminiz olduğunu varsayıyorum). Bence resmi depodan Snappy Ubuntu en küçüğü.

Noooo, lütfen benim için Windows yok. : D Linux'tan memnunum. :)
Bununla tartışamıyorum;)
TuxmAL
2015-08-12 23:53:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu çözümü Raspbian Server Edition deneyebilirsiniz. Bu bağlantı biraz eski, ancak ihtiyaçlarınıza göre kendi Raspbian türevinizi oluşturabileceğiniz bir komut dosyası bile bulacaksınız.

George Profenza
2015-08-13 04:56:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birkaç ay önce aynı şeyi yapmam gerekiyordu, bu yüzden tüm harika yanıtlara ek olarak, işte ipuçlarını kullandığım kılavuzlardan bazıları.

İlk önce Disk Kullanım Analizörü kullandım , dosyaların bazılarını kaldırdım, ancak daha sonra kaldırma konusunda emin olamadığım daha özel dosyalar için bu kılavuzu uyguladım (işletim sistemini çok fazla karıştırmadan)

Disk Usage Analyzer

 1. Raspberry Pi - Temiz & Kullanılmayan yerel ayarları ve öksüzleri temizleyin
 2. Debian'da Java'yı nasıl kaldırırım?
 3. RPi Ayarı: RPi'nizi artırın!
theluckyluke
2015-08-13 17:27:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Resmi gece başsız resimlerine göz atın

DATE-raspbian-wheezy-1-noX.zip [...] X11 / GUI paketlerine sahip değil veya özelleştirmeler yüklendi

Yanıp söndükten sonra apt-get kullanarak rpi-update yükledim ve hepsi bu.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...