Soru:
5v Röle kapanmaz (GPIO temizleme kullanılmadığı sürece)
Oli Girling
2016-12-31 18:05:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu gerçekten basit olmalı gibi görünüyor, bu yüzden belki bir şeyleri kaçırıyorum. Aktarıcımı açıp kapatmaya çalışıyorum ama yaptığı her şeyi açıyor ve kapatmıyor. Kapatmak için GPIO.cleanup () kullanabilirim ancak projede bu noktada bunu uygulamak istemiyorum.

5v rölesine bağlantı -> https://www.amazon. co.uk/XCSOURCE-Channel-optocoupler-Arduino-TE213/dp/B00ZR3B252

GÜNCELLEME: 6 Ocak 17 Yorumlarda önerildiği gibi GPIO'ları test ettim ve 3.3V'nin YÜKSEK olduğunda çıktığını ve DÜŞÜK'te 0v'ye geri döndüğünü görebilir. Ancak DÜŞÜK, röleyi tuhaf bir şekilde kapatmaz. Bu rölelerden 2'sini denedim ve DÜŞÜK (0v) olduğunda ikisi de kapanmıyor.

GPIO.clean () işlevi için orijinal dokümantasyonu bulmaya çalıştım çünkü bu, kapanmasına izin veriyor ancak bulamıyor. Bunun neden böyle olduğunu düşünen var mı?

enter image description here

  RPi.GPIO'yu GPIO olarak içe aktarın sleeprelayPin = 32GPIO.setmode (GPIO .BOARD) GPIO.setup (relayPin, GPIO.OUT) ## Aktarmayı açın (bu çalışır - tıklar 3,3v verir) GPIO.output (relayPin, GPIO.HIGH) uyku (1) ## Aktarmayı kapatın ( bu hiçbir şey yapmaz ancak 0v'ye geri döner) GPIO.output (relayPin, GPIO.LOW) sleep (1) ## GPIO.cleanup () eklersem, röle kapanır, ## ancak bu noktada temizlemek istemiyorum  
Temel olarak GPIO'yu OUTPUT moduna geçirdiğinizde röle açılır ve GPIO'yu INPUT moduna geçirdiğinizde röle kapanır. Rölenin düzgün çalışması için Pi'nin 3V3'ü değil 5V'ye ihtiyacı olduğunu bekliyorum. Doğrudan bir GPIO'yu röleye bağlayarak Pi'yi yavaşça yok ediyor olabilirsiniz.
3.3v'ye bağlı değil mi? RP'den 5v kullanıyorum (yukarıdaki şemaya bakın). Giriş çıkışı hakkında ne demek istediğiniz konusunda biraz kafa karıştırıcı. Kapatmak için GPIO.input (relayPin, GPIO.HIGH) olması gerektiğini mi söylüyorsunuz?
Röle mantık devresini kontrol etmek için röleye bir GPIO bağlıyorsunuz. Yalnızca 3V3'ü bir Pi GPIO'ya bağlamak güvenlidir. Rölenizin çalışma şeklinden dolayı Pi'ye 5V bağlıyor olabilirsiniz ve ** GPIO'ya ve nihayetinde Pi'ye ** zarar veriyor olabilir. `GPIO.setup (relayPin, GPIO.OUT)", GPIO'yu bir "OUTPUT" olarak ayarlar. Bir "ÇIKIŞ" olduğunda, bir GPIO aktif olarak 3V3 veya 0V'ye yönlendirilir. `GPIO.cleanup ()`, GPIO'yu `INPUT` moduna değiştirir.
@joan Oli'nin bağlandığı kısım, geçiş yapmak için 2v gerektirir, bu yüzden iyi olmalıdır. GPIO'ya zarar verme konusundaki endişenizi anlamıyorum - lütfen açıklar mısınız? Röle modülündeki "IN" pini bir giriştir, bir çıkış değil.
Dört yanıtlar:
netsuso
2017-04-02 07:54:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sizinle aynı sorunu yaşadım ama sonunda çözdüm.

Siz 5V ile çalıştırırken, GPIO pininden gelen hem 0V hem de 3.3V "düşük seviye" olarak kabul edilir, bu yüzden aslında değişmeyecek.

Onu 3.3V ile çalıştırmanız gerekiyor (daha düşük voltajlarla da çalışacak şekilde tasarlanmış gibi görünüyor), bu şekilde 0V (düşük seviye) ve 3,3V (yüksek seviye).

Bu aynı zamanda aktarıcımla ilgili bir sorundu ve onu çöp kutusundan kurtardı. TONGLING markası, Amazon'dan bir sensör kitinde satın aldı.
Evet, tamamen aynı şey. 3.3V çözümdür ve benim rölenimle - yukarıdaki resimdeki ile aynı, YÜKSEK ve DÜŞÜK anlamlarını tersine çevirir. Şimdi DÜŞÜK ile açılır ve YÜKSEK ile kapanır. Biraz tuhaf görünüyor, ancak voltaj farklılıklarına bakıldığında aslında net olabilir. (Başka biri rölelerin normalde bu şekilde çalıştığını belirtti.)
Sherif Sameh
2019-05-19 08:26:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Raspberry Pi sinyali 3,3 V iken Raspberry Pi'den gelen sinyalle 5 V röle kullanamazsınız.Yani, Ahududu'dan 3,3 V'u 5 V'a dönüştürmek için Mantık seviye dönüştürücü kullandıysanız, o zaman röle için bunu çözebileceğini düşünüyorum. konu.

Çoğu distribütörün ahududu pi ile çalışması gerektiğini söylerken neden Raspberry Pi için ideal olan 3,3 V röle olduğunu bilmiyorum.

Yani 2 seçeneğiniz var:

  1. 3,3 V röle veya;
  2. 5 V röleli mantık seviyesi dönüştürücü.
Burada sorun 3.3V / 5V değil, düşük seviye, 0V gibi görünüyor.
Öyleyse, YÜKSEK Seviye rölesini düşük seviye değil kullandığınızdan emin misiniz? Bence uygulamanız düşük seviyeli röle, bu yüzden 0v değil 5v uygularken kapanıyor (tersi) o zaman adafruit gibi mantık dönüştürücü kullanmanız gerekir. Ve yüksek 3v değeriniz CLOSESO için yeterince yüksek olmasa da sorununuz oluşur
GCass
2017-01-04 06:42:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu rölenin teknik özellikleri, tetikleyicinin "● IN: röle modülü tetik pimi ( yüksek seviye tetik ) olduğunu belirtir. ● Tetikleme voltajı: 2-5V", bir GPIO.HIGH komutu (+ 3.3V) ve GPIO.LOW komutuyla (0V veya toprak) KAPATIN.

PRi'nin GPIO pininin voltaj çıkışını HIGH olarak ayarlandığında kontrol edebilir misiniz? tam + 3.3V aldığınızdan emin misiniz? Tetikleme eşiğine ulaşmamış olabilirsiniz.

Cuma günü ofise döndüğümde bunu kontrol edeceğim. Hasarlı bir pim olmadığından emin olmak için, 3 GPIO'nun hepsinin aynı sonuca sahip olduğunu kontrol ettim, bu yüzden pinin kırık olduğundan emin değilim. Ayrıca başka bir röle deneyeceğim.
Bir güncelleme göstermek için soruyu güncelledim. Herhangi bir fikir?
GPIO.clean () komutu, GPIO pinini yüzen olduğu bir giriş durumuna döndürür. Röle üzerindeki "IN" kablosunun bağlantısını kesmekle aynı olacaktır. Tıpkı bir deneyde olduğu gibi, GPIO'yu bir çıkıştan bir girişe geçirip bunun röleyi kapatıp kapatmadığını görebilirsiniz. Kodunuzun çalışması gerektiği konusunda haklısınız, ancak rölenin beklendiği gibi çalışmaması mümkündür.
sijones
2020-04-11 15:59:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Röleler genel olarak iki tiptir

  1. Düşük Seviyeli Tetik (daha yaygın)
  2. Yüksek Seviyeli Tetik.

Bir röle KAPALI olduğunda COM (ortak için) NC'ye (Normalde Bağlı) bağlanır Bir röle AÇIK olduğunda COM NO'ya (Normal Olarak Açık) bağlanır

Giriş sinyali DÜŞÜK (mantık DÜŞÜK) VE giriş sinyali YÜKSEK (mantık YÜKSEK) olduğunda KAPALI olduğunda Düşük Seviye Tetikleme Rölesi AÇIK konuma gelir

Bir Yüksek Seviye Tetik rölesi giriş sinyali YÜKSEK (mantık YÜKSEK) olduğunda AÇIK ve DÜŞÜK (mantık DÜŞÜK) olduğunda KAPALI olur

Genellikle piyasada bulduğunuz 5V düşük Seviye Tetikleme Rölesi için mantık düşük genellikle 0V ve mantık yüksek 5V. Bu röleler, bir Arduino veya 0V-5V çıkış yapabilen herhangi bir mikrodenetleyici tarafından tamamen AÇIK / KAPALI konuma getirilebilir. Bir RPi yalnızca 0V-3.3V çıkış yapabildiğinden, bir seviye değiştirici / voltaj dönüştürücü kullanmadığınız sürece bu röleleri KAPATMAK her zaman yeterli değildir. ANCAK, giriş 3,3V olsa bile KAPALI duruma getirilen opto-kuplörlü (giriş tarafında siyah şey) 5V röleler var, ancak yine de bir mantık seviyesi kaydırıcı devresi öneririm.

Yani iki seçeneğiniz var Güvenilir devreye sahip olmak için

  1. Rpi ile daha uyumlu 3V'luk bir röle kullanın. 3V'luk bir röle RPi'nin çıkardığı 3,3V'yu işleyebilir ve prototip testi için yeterince iyi olmalıdır. Ancak bitmiş bir üründe, gerilim bölücü / veya alt seviye değiştiricinin 3,3V'den 3V'ye düşürmesini istersiniz

  2. 3.3V'u dönüştürmek için yukarı dönüştürücü ile 5V'luk bir röle kullanın. RPi'den 5V'ye. Hangi seçeneği seçeceğiniz size kalmış ancak 5V röleleri (özellikle çok kanallı) elde etmek daha kolaydır.

Not 1: Ayrıca unutmayın röleyi çalıştırmak için gereken akımı azaltın (rölenin Vcc'sine akım). 5V'luk bir ahududu pi, 3.3V'luk raydan daha fazla akım üretebilir. 3.3V veya 5V'ye bağlı birden fazla röleniz varsa, toplam akım gereksinimi bu rayların sınırları içinde olmalıdır, aksi takdirde RPi'ye zarar verebilir veya röleleri veya her ikisini birden açamayabilirsiniz.

Not 2: Ayrıca, rölelerin sürebileceği çıkış tarafındaki akım derecelendirmesine de dikkat edin. AC yüklerini sürmek için bir röle, DC'nin yüklediği daha yüksek çıkış sürücü akımı gerektirebilir. Bunu rölenin üzerinde kolayca görebilirsiniz

Not 3: Genellikle mantıksal DÜŞÜK ve mantık YÜKSEK gerilimler, herhangi bir dijital elektronik devre için, yani mantık için sırasıyla biraz daha yüksek ve daha düşük olabilir. DÜŞÜK, 0V ila 0.3V arasında olabilir, benzer şekilde 4.7V - 5V, mantıksal YÜKSEKtir. 0,3 / 4,7 gerçek değerler çipinize bağlıdır ve bunu veri sayfasından edinebilirsinizBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...