Soru:
Raspberry Pi'yi NAS ve Medya Merkezi olarak kullanın (OpenELEC, RaspBMC, ..)
Steffen Schindler
2013-02-04 16:20:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ahududu pi'mi NAS ve medya merkezi olarak kullanmak istiyorum. Bir Samsung akıllı televizyonum var ve bugün bilgisayarımı başlatıp DLNA üzerinden film izliyorum.

Raspberry Pi'yi bir USB HDD ile ağa bağlamak istiyorum.

Kullanmalı mıyım? OpenELEC veya RaspBMC gibi bir şey (çünkü tüm okuduğum HDMI ile bağlamam gerektiğidir - ağ üzerinden mümkün mü?). Veya başka hangi yazılımı önerirsiniz?

Ayrıca Crashplan gibi bir şeyle onu ağda yedek sürücü olarak kullanmak istiyorum.

Bir cevap:
István Simon
2013-02-04 16:55:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

RPi'nizi NAS olarak kullanmak istiyorsanız, şunu okumalısınız: http://elinux.org/R-Pi_NAS

RPi'nizi Medya Merkezi olarak kullanmak istiyorsanız şunu okumalısınız: http://elinux.org/RPi_XBMC

Tüm bunları tek bir sistemde yapabilirsiniz.

Xbmc ile hiç deneyimim yok. 1) HDMI kablosuyla bağlamam gerekir mi yoksa ağ üzerinden yayın yapabilir mi? 2) Bu dlna erişimi sağlıyor mu?
RPi'de 10/100 Ethernet olması nedeniyle HDMI kablosu kullanmanız gerektiğini düşünüyorum. Bu, FullHD akışı için yeterlidir, ancak fullHD akışını (dlna) yaptığınızda, NAS işlevleri için yeterli bant genişliğine sahip değilsiniz.
Evet, XBMC'yi DLNA sunucusu olarak kurabilirsiniz, ancak sınırlı bant genişliğiniz var. RPi'nin 2-3 veya daha fazla müşteriye aynı anda hizmet vereceğini bilmediğini mi düşünüyorum?
Tamam. Bugün Bilgisayarımı NAS olarak kullanıyorum ve ağ üzerinden tv'ye aktarıyorum. Yani bant genişliği sorun olmamalı.
1080p video akışı minimum ~ 24-35 Mbps bant genişliğine ihtiyaç duyar. 100 Mbps'den küçüktür. Böylece 1080p bir videoyu yayınlayabilirsiniz, ancak başka bir şey yayınlamak istiyorsanız bu yeterli değil.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...