Soru:
Pi'min GPIO'da 12V bir otomotiv devresini güvenli bir şekilde algılaması için hangi bileşenlere ihtiyacım var?
user82152
2018-03-15 19:20:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mantık devreleri konusunda oldukça yeniyim ve projemi tamamlamak için hangi bileşene ihtiyacım olduğunu bulmaya çalışıyorum.

Bir yedek / ters kamera yapmaya çalışıyorum. Geri vitese geçtiğimde, geri vitese 12 V gönderilir. Pi'nin, ters ışık açıldığında kamera beslemesini ekranda göstermesini istiyorum.

Otomotiv devrelerinin çok gürültülü olduğunu anlıyorum, ancak şimdiye kadar yapılan testler arabamda gönderilen voltajın bu belirli devre çok temizdir, +/- 0.15 volttan fazla gitmez.

Devre sıcak olduğunu tespit edebilmek için Pi'me ihtiyacım var ve yazdığım bir Python betiği kamera 'YÜKSEK' bir sinyal algıladığında beslenir ve 'DÜŞÜK' olduğunda kapatın. Ancak, GPIO pinlerinin yalnızca 3,3V'a kadar işleyebileceğinin farkındayım, bu yüzden Pi'yi seri olarak bağlayamam.

Pi'nin algılayabilmesi için hangi bileşenleri eklemem gerekirdi? voltajı ışığa düşürmeden kapalı 12 voltluk devre güvenli mi? Belirli ürün önerileri gerekli değildir.

Toprak paylaşılabiliyorsa, ampulle paralel olan basit bir direnç voltaj bölücü (4: 1) 12V sinyalleri algılamak için iyi çalışacaktır. Ama bu soru muhtemelen burada ve daha önce elektronik.se'de sorulmuş ve cevaplanmıştır, eğer ararsanız. Farklı derecelerde izolasyon, güvenlik ve karmaşıklığa sahip birçok başka yaklaşım vardır. Bir sonraki adım, güvenilir 7407 gibi açık bir toplayıcı tamponu veya bir opto-izolatördür.
Bir Zener diyotu devreyi korumaya yardımcı olur.
Düzenlenmemişse, bir 12V kaynağının 12V'den oldukça fazla olabileceğini lütfen unutmayın. Direnç bölücü seçeneğini seçerseniz, bunu dikkate almanız gerekir.
@joan Evet, bundan bahsettiğiniz için teşekkür ederiz. 12V kaynağı, sigorta korumasıyla birlikte bu devrede düzenlenir.
Bu çözümlerden herhangi birini bir otomotiv devresinde uygulamak kötü bir fikirdir. Bu soru "rpi.se" nin kapsamı dışındadır.
İlk düşüncem yüksek değerli bir direnç bölücü ve ardından bir Zener diyot kelepçesi oldu.
üç yanıtlar:
Janka
2018-03-15 21:51:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çok güvenli bir çözüm, bir optokupl kullanır. 1kΩ direnç, 5 ila 20 voltluk bir giriş voltajı aralığı için iyidir. İki zemini bağlayabilirsiniz, ancak gerekli değildir.

Çıktı tersine çevrilir, yani Pi, girişte 5–20V varsa GPIO'sunda düşük ve değilse yüksek algılar.

schematic

bu devreyi simüle edin - CircuitLab kullanılarak oluşturulan şema

OP bir ampul devresini izlediğinden, sadece bir foto-transistör kullanmak bile mümkün olabilir. O zaman Pi, ampulün ölmediğini bilirdi.
Bu da iyi bir fikir. Belki iki vakayı birbirinden ayırmak için ikisini de yapın.
Yardımcı oluyorsa, projem aslında arabamın arka lambaları açıldığında Pi'nin kamera ekranını etkinleştiriyor. Geri görüş kamerası.
@Moses Vay canına, bilgide büyük fark var. Otomotiv voltajı, özellikle gürültülü olduğundan "12V" değildir. Otomatik sınıf bileşenlerin, alternatör / başlatma / endüktif bileşenlerden kaynaklanan ani artışlar nedeniyle genellikle 45-60V'a toleranslı olması gerekir.
Ayrıca, otomobillerde çoğu zaman pozitif değil, negatif terminal değiştirilir.
İki zemini bağlayabilirsiniz, ancak TAVSİYE EDİLMEZ. Bir opto-kuplörün amacı, iki devreyi elektriksel olarak izole etmektir.
GPIO için bir kaldırma direnciniz (veya varsa dahili kaldırmayı etkinleştirmek için talimatlar) eksiksiniz; onsuz pi'nin girdisini yüksek olarak görmesi pek olası değildir.
Bu doğru ancak dahili pullup'u etkinleştirmek kullanılan yazılıma bağlıdır.
@SBF neden önerilmiyor? RPI'ye nasıl güç veriyorsunuz?
Burada toprakların bağlanması gayet iyi, çünkü optokuplörün olağan amacı ne olursa olsun, bu devrenin amacı galvanik yalıtım değildir.
crj11
2018-03-15 19:45:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ampuldeki 12V'yi izlemek için bir voltaj bölücü kullanın. Dirençleri, ampulü önemli ölçüde etkilemeyecek kadar büyük yapın. R1 için 3K'lık bir direnç ve R2 için 1K'lık bir direnç, gerilimi 4'e bölerek size güç verildiğinde Vout'ta 3V verir ve ışığa geçiş açıkken GND'ye 1K'lik bir açılır.

enter image description here

EDIT:

Sorunun, "bir ampulün 12V yanması nasıl tespit edileceği" yerine, şu anki soruya, bir arabada yedek ampul. Otomotiv ortamı için diğer çözümler daha iyidir.

Teşekkürler! Bunu doğru anlıyorsam, bu şemadaki V-in, izlenen 12 voltluk devre mi olur? Pi'nin 12 voltluk devre ile toprağı paylaşması gerekiyor mu?
Evet ve evet. Akımların akması için döngülere ihtiyaç vardır ve ortak zemin döngüyü tamamlar.
Şahsen, değerleri 10 kat artırırdım. Ayrıca Vin'in en kötü koşullarda 16'dan 8'e kadar değişebileceğini ve yüksek gürültü aşamalarında (örneğin krank) çok daha yüksek artışlar olduğunu düşünün. Öyleyse ... 3.3V raya doğru en az bir schottky diyot veya 3.3V'de kelepçelemek için bir zener diyot koyun veya rPI'yı yakında değiştirmeye hazır olun ...
Bu amaçlandığı gibi çalışmayacaktır. Bir arabadaki akü voltajı iyi davranmaktan uzaktır. Otomotiv parçalarının onlarca Voltluk ani artışlara dayanması gerekir. Bu devre sadece RPi'yi yakacak
CrossRoads
2018-03-15 22:57:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sadece basit bir transistör ve 2 direnç öneririm. 12 V tabana uygulandığında kolektör Pi girişini Gnd'ye çekerek transistörü açık kolektör olarak bağlayın. Bir direnç kollektörü 3,3V'a çeker. Diğer direnç, 12V kaynaktan tabana akım akışını sınırlar.



Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...