Soru:
Raspi'nin tuğlalı olup olmadığını nasıl anlarım
Uwe
2014-02-26 04:14:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir Model B Raspi'ye sahibim ve - utanç verici - onu 9V ile aştım. Ve daha da kötüleştirmek için, çoklu sigortadan kaçınarak TP1 ve TP2 test noktalarını kullanarak onu çalıştırdım. Raspberry Pi Model B Şemalarına bakın.

İyi açıldı. Bence güç kaynağım iş yaparken SoC'yi patlatacak kadar güçlü değildi ve gücün geri kalanı bastırıcı diyot D17'den geçiyordu ama bunların hepsi spekülasyon.

İşim bittiğinde. o gün için güç kablosunu çekemeyecek kadar tembel davrandım ve Pi'yi yalnızca komut satırı aracılığıyla kapattım.

Ertesi sabah D17 diyotu o kadar sıcaktı ki yukarıdaki kasa deforme oldu. Soğumasına izin verdikten sonra Pi artık açılmadı. Yeşil ACT LED'i loş bir şekilde parlarken kırmızı PWR LED'i yanıyor.

Güç akışında kısa devre olmadığından emin olmak için diyotu çıkardım. Yine de kırıldı. Bir yedek sipariş edilir, ancak Pi bozulursa, kart üzerinde yeni bir diyot lehimlemeye gerek yoktur.

Çok sigortalı F3'ü burada açıklandığı gibi zaten test ettim: Güç sorunlarını giderme. Voltaj düşüşü 0,1V'den az. Ancak güç, söyleyecek hiçbir şeyi olmayan MicroUSB aracılığıyla sağlanmadığı için.

SD kartımı olası hatalar listesinden çıkarmak için bir arkadaşım Pi ile test ettim. Ayrıca üzerine yeni bir resim koydum (Arch ama bu önemli değil).

Şimdi soru: SoC'nin kesin olup olmadığını öğrenmek için

a) bozuk mu?

b) GPU ürün yazılımı kodunu GPU'ya tekrar yükleyin (bana öyle geliyor ki ilk aşama önyükleyici burada açıklandığı gibi çalıştırılmıyor: Raspberry Pi nasıl önyüklenir?)

c) Pi'yi başka bir şekilde canlandırabilir mi? Belki bir JTAG cihazı kullanıyor musunuz?

DÜZENLEME: Tüm güç regülatörlerini kontrol ettim: RG1 1.80V sağlıyor, RG2 3.29V, RG3 2.50V sağlıyor. Görünüşe göre bu bir güç sorunu değil.

Yeni bir tane satın almak daha ucuz olabilir
Ekonomik açıdan bakıldığında haklı olabilirsin. Sadece, kırıldığını kesin olarak bilmediğim bir donanım parçasını atmayı sevmiyorum. Ve yeni bir tane satın almanın öğrenme etkisi nerede, çünkü neden işe yaramadığını anlamıyorum?
Nasıl hissettiğini biliyorum - Ben her zaman ekipmanı onarmayı değiştirmeyi tercih ederim. Normalde bu şekilde daha ucuzdur ve bunu yapmamın nedenlerinden biri de budur ama sizin durumunuzda değerinden daha fazla sorun olabilir
Şemaya bakıldığında, 5V doğrudan SoC'ye gitmiyor. 3.3v ve 1.8v voltaj regülatörlerini kontrol etmelisiniz.
Şematiklerin ilk sayfasında SoC BCM2835 dört kez basılmıştır. Birinci (üst orta) ve ikinci (sağ üst köşe) 1.8V'a, üçüncü (sağda) ise 3.3V'a bağlanır. Ancak dördüncü (alt orta), aynı zamanda doğrudan 5.0V'ye (ve 3.3V'ye) bağlıdır. İkinci sayfada SoC 1800 Ohm çekme direnci ile 1.8V, 2.5V, 3.3V ve 5V'ye bağlanır.
Bir cevap:
user9702
2015-07-15 09:28:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İstifçilik kötüdür.

Bu kesinlikle tuğlalı bir pi'dir. Üretilen ısı, bunun kısa olduğunu ve tamamen tuğla örüldüğünü gösteriyor.

Güç kapasitörünü bile tamir etmenin veya ölü bir pi'yi canlandırmaya çalışmanın feci sonuçlar doğurabileceğini keşfettim. Örneğin, birden fazla tuğlalı / yanmış SD kart. Başka bir örnek, çok sayıda bozuk güç kaynağım bir ayın altında yepyeni pi'yi mahvediyor. Bu nedenle, Rev2'deki güç sorunları için yeni göstergeler.

Sonunda, sudan ucuz bir bilgisayarı ya da güç kaynağı sorunlarını 'onarmaya' çalışmak, istifleme egzersizlerinde son noktadır.

Bir kalemtıraş / boya ile kusurlu olarak işaretlemenizi ve gösteri ve anlatım için işe / okula / otobüs durağına götürmenizi tavsiye ederim. Sonra orada bırakın ve unutun.

+1 Ayrıca, bu RPi açıkça bir yangın tehlikesi. İçinde bulunduğu kasayı deforme edecek kadar ısınırsa, RPi'nin geri dönüştürülmesi gerekir. Hikayenin sonu.
İyi nokta, bunu yanıta ekledi.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...